Żelazko czy stacja parowa – co wybrać?

Żelazko czy stacja parowa – co wybrać?

żelazko

Żelazko znajdziemy w każdym polskim domu, jednak ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się także stacje parowe. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami i czy faktycznie zakup stacji parowej okaże się dla nas bardziej opłacalny i zapewni wygodniejsze prasowanie?

Klasyczne żelazko

Żelazka, które użytkujemy w domach generują na ogół parę na poziomie 40-60 g/minutę. Jeśli natomiast urządzenie zostało wyposażone w funkcję silnego wyrzutu pary, jedno uderzenie powinno kształtować się w okolicy 150-250 g/minutę. Pozwala to na lepsze prasowanie zagięć materiału i dokładniejsze prasowanie. Najbardziej skutecznie działają żelazka, które zostały wyposażone w dodatkowy, zewnętrzny generator pary. Są to jednak droższe modele niż w przypadku klasycznych urządzeń.

Stacja parowa

żelazko

Zaletą stacji parowej jest możliwość prasowania w pionie, co może okazać się znaczne wygodniejsze niż prasowanie zwykłym żelazkiem i rozkładnie dedykowanej do tego celu deski. Wyrzut pary na poziomie 400-600 g/minutę powoduje natychmiastowe wygładzenie wszelkich zagięć materiału. Dodatkowo nie ma konieczności dotykania prasowanej tkaniny stopą żelazka, przez co nie ma też zagrożenia przypaleniem lub ubrudzeniem. Należy jednak przyznać, że stacje parowe mają znacznie większe rozmiary niż tradycyjne żelazko, przez co ich przechowywanie może okazać się utrudnione.

Co wybrać?

Wybór zwykłego żelazka – https://www.sferis.pl/zelazka-1935 lub stacji parowej powinien być dobrze przemyślany. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. Przy sporadycznym prasowaniu sprawdzi się zwykła żelazko, które jest znacznie tańsze niż stacja parowa, a może prasować tkaniny bez zarzutu. Wiele zależy jednak od funkcji dodatkowych urządzenia, które również warto brać pod uwagę. Jeśli jednak komuś zależy na czasie i ma regularnie do wyprasowania sporą ilość ubrań, to na pewno będzie to prostszym zadaniem przy posiadaniu stacji parowej. Należy jednak pamiętać, że urządzenie w domu zajmie nieco więcej miejsca niż zwykłe żelazko.