Trudny wybór jednej pralki

Trudny wybór jednej pralki

pralki

Trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnego gospodarstwa domowego bez pralki. Każda gospodyni zgodzi się, że jest niezbędne urządzenie w domu. Tylko jak z wieloma przedmiotami bywa, żadna pralka nie jest wieczna. Poniżej zamieszczono kilka porad na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie i co zrobić żeby nie przepłacić.

pralkiTypy pralek dostępnych na rynku

W sklepach dostępne są dwa typy pralek jak te https://www.sferis.pl/pralki-1941, które rozróżniane są na podstawie sposobu ich załadunku: ładowane od przodu i od góry. Najbardziej popularne są te ładowane od przodu. Mają zwykle 60 cm szerokości i 60 cm głębokości, ale zdarzają się też płytsze modele. Pralki ładowane od góry zwykle są węższe, dlatego polecane są zwłaszcza do małych łazienek. Oprócz tego można na rynku znaleźć pralki przeznaczone do zabudowy oraz typu „frania”.

Ładowność pralki

Ładowność to nić innego jak ilość suchych ubrań, które możemy jednorazowo wyprać w pralce. Pralki ładowane z przodu są bardziej ładowne, można w nich uprać jednorazowo od 4,5 do nawet 12 kg, pralki ładowane z góry mieszczą najczęściej 4,5 do 5,5 kg. Mniejsze pralki wystarczą dla singla, jednak dla rodziny z dziećmi zaleca się urządzenie o ładowności co najmniej 6 kg.

Klasa energooszczędności pralki

Klasa energooszczędności informuje o poborze energii podczas jednego cyklu prania, co ważne oznaczenia są jednolite i obowiązkowe więc taką informację znajdziemy dla każdej pralki. Wyróżnia się 7 klas energetycznych: A+++, A++, A+, A, B, C, D, im dalsza litera w alfabecie tym pralka zużywa więcej prądu. Najbardziej oszczędna jest pralka klasy A+++.
Oby zakupić urządzenie, które nie będzie generować nam zbyt dużych kosztów warto porównać deklarowany przez producenta roczny pobór prądu oraz roczne zużycie wody przez pralkę. Urządzenie dostępne na rynku zużywają bardzo różne ilości wody, bo od 5700 do 14000 litrów wody rocznie, dlatego warto wziąć i ten aspekt pod uwagę przy wyborze pralki.

Inne aspekty na które warto zwrócić uwagę

Jeżeli chcemy być w pełni zadowoleni z zakupionego urządzenia warto przy wyborze wziąć pod uwagę też takie aspekty jak głośność pralki czy efektywność odwirowania. Im urządzenie będzie cichsze tym lepiej dla nas, producenci zwykle podają głośność pralki osobno dla prania i wirowania. Jeżeli zależy nam by pranie wyjęte z pralki było maksymalnie suche warto poszukać informacji o efektywności odwirowania, którą powinien zamieścić producent. Można też sugerować się liczbą obrotów na minutę podczas wirowania- im jest wyższa tym pranie powinno zawierać mniej wody.

Na koniec jeszcze jedna rada jak nie przepłacić. Producenci pralek prześcigają się w coraz to bardziej zaawansowanych funkcjach i programach. Ten trend nie ominął także pralek. Lepiej nie ulegać namową sprzedawcy na zakup bardzo drogiego modelu z mnóstwem bajerów, z których i tak nikt w domu nie będzie korzystał. Lepiej przed wizytą w sklepie, czy to stacjonarnym, czy internetowym, rozważyć jakie funkcje są potrzebne i wybrać model który je posiada i do tego cieszy się dobrą opinią wśród klientów.