Silikonowa blacha do pieczenia. Czy to możliwe?
Każdy z nas przyzwyczajony jest do tego, że jeśli chcemy coś upiec, przykładowo ciasto lub też mięso, proces ten dokonywany jest w metalowych blachach do pieczenia. Na rynku coraz częściej spotkać można jednak wersje silikonowe. Czy taka blacha, która jest nią już tylko z nazwy, ma w ogóle racji bytu?
Najważniejsze zalety silikonowej formy do pieczenia
Każdy, kto kupi silikonową blachę do pieczenia, będzie mógł oczekiwać, że charakteryzować się ona będzie przede wszystkim rewelacyjnymi właściwościami użytkowymi. Nie tylko nie będzie się ona nagrzewała, co spowoduje, że będzie możliwość łatwego i szybkiego wyjęcia wypieku z piekarnika, lecz również posiada ona właściwość, dzięki której nic do niej nie przywiera, toteż wyjęcie np. ciasta z niej jest szybkie, łatwe i zupełnie niezagrażające wypiekowi. Dodatkowo taką formę szybko się myje, a także zajmuje ona w szafce mało miejsca, ponieważ można ją np. zwinąć w rulon.
Czy ma jakieś wady?
Niestety tego typu blacha do pieczenia posiada również niemałe wady, które powodują, że często warto się mocno zastanowić nad jej zakupem. Przykładowo poważną wadą jest sama cena takiej blachy, która często przekracza nawet cenę drogiej formy wykonanej ze szkła. Dodatkowo w przypadku tanich i niecertyfikowanych form istnieje spore ryzyko, że może ona negatywnie wpływać na zdrowie przygotowywanego w niej jedzenia. Powoduje to, że jedynymi bezpiecznymi dla zdrowia silikonowymi formami są te drogie, posiadające potrzebne certyfikowany potwierdzające ich bezpieczeństwo.