Krótka historia gofra
Belgia znana jest powszechnie z pralinek, frytek z majonezem, małży oraz piwa. Jest to także ojczyzna tak lubianych przez wielu gofrów – nic więc dziwnego w tym, że to właśnie tam powstawały najlepsze przepisy na ten przysmak.
Kilka słów o historii gofra belgijskiego
Wedle tego, co mówią lokalne opowieści, gofry znane dziś (choć oczywiście ich forma przez te wszystkie lata uległa pewnym modyfikacjom), pierwsze gofry powstały już w wieku X. Jednak oficjalne źródła wskazują, że pierwszy przepis na gofry pochodzi z wieku XVIII. Jego autorem był znudzony ówczesnymi łakociami kucharz pracujący dla jednego z ówczesnych biskupów. Co ciekawe, momentem, w którym gofry zaczęły poza Belgią opanowywać resztę świata uznaje się brukselskie EXPO, które miało miejsce w roku 1958 roku.
Rodzaje gofrów
Co ciekawe, istnieje kilka odmian gofrów, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko smakiem, ale również i chrupkością czy sposobem przyrządzania ciasta. Poza belgijskimi najpopularniejsze gofry to:
– amerykańskie, serwowane jako śniadanie. Do gofrów najczęściej dodawany jest syrop klonowy oraz masło;
– skandynawskie, cieszące się lokalną popularnością (szczególnie wielbione są w Szwecji). Są cienkie, wykonane gofrownicą w kształcie serca. Takie gofry serwowane są niemal wyłącznie w ich słodkiej wersji;
– wafle holenderskie, czyli stroopwafels. Są to gofry bardzo cienkie, przekładane nadzieniem. W Holandii istnieje wiele różnych sposobów ich przygotowania, tak naprawdę każda gospodyni ma swój sposób, wyniesiony jeszcze z rodzinnego domu.