Jak dbać o pralki automatyczne?

Jak dbać o pralki automatyczne?

pralki

Pralka to ten typ sprzętu AGD, bez którego ciężko jest wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Dzięki niej możemy dbać o czystość ubrań, bielizny, tekstyliów, a nawet niektórych butów. Aby ten popularny sprzęt zachował długą żywotność w dobrym stanie, warto dbać o niego i użytkować zgodnie z instrukcją obsługi. W jaki sposób to robić? O jakich czynnościach trzeba pamiętać, by ewentualna awaria pralki nie była wywołana zaniedbaniem?

Regularne czynności konserwacyjne dla pralki

Każdy współczesny sprzęt AGD, w tym także pralka,dostarczany jest z instrukcją obsługi. To w niej można znaleźć zalecenia użytkowe. Do regularnych czynności związanych z pielęgnacją i konserwacją pralek powinny należeć:

  • czyszczenie filtrów pralki,
  • używanie środków zmiękczających wodę, specjalnego odkamieniacza,
  • czyszczenie uszczelek i podajników na detergenty z resztek środków piorących oraz zmiękczających,
  • czyszczenie wnętrza pralki na specjalnym programie lub w wysokich temperaturach prania.
pralki

To, które z tych czynności i w jaki sposób powinno się wykonywać, zależy od producenta pralki oraz jej konkretnego modelu. Zarówno w pralkach ładowanych od góry, jak i pralkach z drzwiczkami frontowymi zasady te są zbliżone.

Co jeszcze można zrobić, aby pralka była dłużej sprawna?

Obok czynności bezpośrednio związanych z konserwacją pralki, również jej rozsądne użytkowanie ma wpływ na żywotność. Pralka ma określoną pojemność, ładowność, której nie należy przekraczać. Warto również dbać o jej odpowiednie wietrzenie, umożliwić odparowanie resztek wilgoci po zakończonym cyklu prania. Ważne jest również dbanie o to, by tekstylia prane w pralce nie pozostawały w niej zbyt długo. Nie można dopuszczać również do sytuacji, gdy pralka pierze odzież z pozostawionymi przedmiotami w kieszeniach, zwłaszcza tymi metalowymi, ostrymi. Dzięki praniu bielizny w specjalnych woreczkach może udać się uniknąć wciągnięcia przez pralkę drobnych elementów garderoby. Mimo iż pralka jest urządzeniem mającym stałe podłączenie do wody, warto zadbać, by nie była z zewnątrz nią ochlapywana, aby jej obudowa nie uległa korozji.