Czym kierować się kupując telewizor?

Czym kierować się kupując telewizor?

Wbrew pozorom zakup odpowiedniego telewizora nie jest łatwą sprawą. Telewizory są oznaczane przeróżnymi symbolami oraz skrótami, w których to coraz ciężej się połapać.

Zwykły konsument, może mieć problem, by się w tym rozeznać. Dlatego najlepiej jest poszukać podstawowych informacji na temat interesującego nas produktu w sieci.

Wielkość pomieszczenia, a wielkość telewizora

Pierwszym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, jest wielkość pomieszczenia, w jakim ma znaleźć się telewizor. Odpowiednio duża przekątna ekranu zapewnia komfortowe oglądanie. Nie należy jednak zbytnio przesadzać.

Powszechnie przyjęte jest, że przy 55-calowym ekranie najlepsza odległość do oglądania zawiera się w przedziale 2,5-4 metry. Warto tutaj zaznaczyć, że odległość zależy przede wszystkim od jakości obrazu.
W bliższej odległości komfortowo ogląda się obrazy w rozdzielczości 4K, natomiast większa odległość jest zalecana do oglądania w rozdzielczości FullHD.

FullHD, 4K, czy 8K?

Kolejnym istotnym parametrem jest jakość wyświetlanego obrazu. Dominująca do niedawna rozdzielczość FullHD (1920×1080 pikseli), jest wypierana przez wyższy standard UHD 4K (3840×2160 pikseli).

Telewizory (https://www.sferis.pl/telewizory-3266) UHD zapewniają dużo lepszą jakość obrazu jednak należy mieć na uwadze to, że obecnie większość treści nadawanych w telewizji jest w standardzie FullHD. Dlatego też nierzadko tani odbiornik UHD będzie prezentował obraz słabszej jakości od dobrego telewizora FullHD.

Ostatnio na rynku coraz śmielej oferowane są telewizory o jakości obrazu 8K. Jednak ze względu na brak dostępnych treści o tej jakości, takie odbiorniki należy traktować w kategoriach ciekawostki.

Funkcje Smart

Obowiązkowo nowy telewizor powinien być wyposażony w funkcje smart. Funkcje smart, to w skrócie funkcje, pozwalające zainstalować dodatkowe aplikacje czy też funkcja przeglądania stron internetowych.

Ciężko sobie już wyobrazić telewizory bez aplikacji Netfllix czy serwisów VOD. Rozbudowane funkcje smart zwiększają komfort oglądania telewizora, oraz zwiększają jego użyteczność.