Wyciskarka do soków – wady i zalety

Wyciskarka do soków – wady i zalety

wyciskarka do sokow

Sezon letni to idealny moment, by zadbać o swoje zdrowie. Warto wykorzystać warzywa i owoce, których mamy mnóstwo i przerabiać je na pyszne i zdrowe soki. Do tego niezbędna jest dobra wyciskarka do soków. Jak wybrać najlepszą? Na co zwrócić uwagę, kupując wyciskarkę do soków?

Jak to działa?

Szukając wyciskarki do soków, chcąc kupić taką, dzięki której będziemy otrzymywali pełnowartościowe, zdrowe soki musimy zrozumieć zasady działania wyciskarki.

Wyciskarki do soków są urządzeniami wolnoobrotowymi. Wałek ślimakowy miażdży i wyciska owoce. Dzięki takiemu działaniu wyciskarki nie podgrzewają soków, co pozwala zachować więcej witamin, enzymów i minerałów, które są tak drogocenne dla naszego organizmu.

Wyciskarki do soków – wady i zalety

Wyciskarki do soków świetnie radzą sobie nie tylko z dużymi owocami i warzywami, ale przede wszystkim potrafią wycisnąć sok z małych owoców, takich jak poziomki, czy porzeczki. Wyciskarki radzą sobie również z wyciskaniem soków z roślin liściastych. Dzięki temu wyciśniemy sok z mięty, szpinaku, czy pokrzywy. Najcenniejszą zaletą wyciskarek jest to, że sok, który robią powstaje bez podgrzewania owoców i warzyw, jest robiony na zimno. Dzięki temu owoce i warzywa zachowują wszystkie wartości odżywcze.

Soki, do których sporządzenia użyjemy wyciskarki, zawierają miąższ. Wyciskarki nie napowietrzają soków, dzięki czemu nie ulegają one utlenieniu i nie trzeba spożywać ich od razu. Wyciskarki dają również możliwość homogenizacji owoców, czyli wytworzenia musu.

wyciskarka do sokow

Wadą wyciskarek do soków jest ich wolna praca. Są to urządzenia czasochłonne, ale dzięki temu nasz sok nie traci swych najcenniejszych wartości. Praca sokowirówki jest szybsza, ale używa ona do wyciskania soków noży, które wskutek cięcia podgrzewają warzywa i owoce do bardzo wysokich temperatur, co prowadzi do neutralizacji witamin i minerałów.

Zastanawiając się nad zakupem wyciskarki do soków trzeba zastanowić się, jakie soki najbardziej lubimy, jakich warzyw i owoców będziemy używali oraz, czy zależy nam na dużej ilości soków, czy będziemy robić je tylko okazjonalnie. Są to podstawowe pytania, dzięki którym wybierzemy wyciskarkę, która będzie spełniała nasze wymagania.