Wybieramy wentylator do domu

Wybieramy wentylator do domu

wentylatory

Wentylatory są jednymi z najczęściej kupowanych urządzeń do walki z upałami. Wprawiane przez nie powietrze, choć nie jest w żadnym stopniu chłodzone, to, tak czy inaczej, za niewielką przecież kwotę potrafi całkiem skutecznie poprawić komfort siedzenia np. w rozgrzanym biurze. Na co jednak zwracać uwagę podczas kupowania takiego wentylatora? Jakie cechy szczególne powinien on mieć?

Moc i rozmiar

wentylatory

Zdecydowanie najważniejszą cechą każdego wentylatora jest to, jak skutecznie potrafi on wprawić w ruch powietrze. A ta cecha zależna jest w głównej mierze od tego, jakiej mocy będzie on posiadał silnik, oraz jak wielkie będą ramiona jego wiatraka.
Oczywiste jest, że im większa moc i większy fizycznie wentylator, tym większa będzie płynęła ochłoda z jego pracy. Należy jednak pamiętać, że wybranie największego możliwego wentylatora będzie miało też swoje konsekwencje od strony komfortu korzystania z takiego urządzenia. Im większy silnik, tym więcej ciepła będzie wydzielał, a także pobierał energii elektrycznej, więc należy liczyć się tu z możliwością gwałtownego zwiększenia się rachunków za prąd.
Dodatkowo duże ramiona wentylatora będą z całą pewnością powodowały całkiem nieprzyjemny hałas, który prawdziwie dotkliwy będzie w nocy. Może on wręcz uniemożliwiać w pewnych sytuacjach sen.

Kwestia wygody

Mimo tych niezaprzeczalnych wad dużych wentylatorów są to urządzenia, które w znacznym stopniu pozwalają poprawić komfort życia w rozgrzanym letnim powietrzem mieszkaniu. Komfort ten można dodatkowo poprawiać innymi funkcjami, które producenci wentylatorów aplikują do swoich urządzeń.
Chodzi tu przede wszystkim o możliwość programowania czasu włączenia i wyłączenia. Jest to funkcja przydatna szczególnie w nocy, gdy nie trzeba pamiętać, aby przed snem wyłączyć urządzenie. Można go zaprogramować tak, ab np. o określonej godzinie samoczynnie się wyłączył i np. pół godziny przed obudzeniem włączył, aby już nieco wprawić powietrze w ruch.
Często również spotyka się funkcje nawilżacza i jonizatora powietrza, co dodatkowo wpływa na jakość samego powietrza.