Odpowiednia temperatura pomieszczenia

Odpowiednia temperatura pomieszczenia

klimatyzator

Urządzenia do chłodzenia mają fantastyczną historię. Ludzie od lat walczyli z upałami na wiele sposobów. W 1902 roku pierwszy nowoczesny elektryczny klimatyzator został wynaleziony przez Willisa Carriera w Buffalo w stanie Nowy Jork. Po ukończeniu Cornell University, Carrier znalazł pracę w Buffalo Forge Company. Tam zaczął eksperymentować z klimatyzacją.

Gdy na dworze panuje upał

klimatyzator

Pierwsze klimatyzatory wykorzystywały toksyczne lub łatwopalne gazy, takie jak amoniak, chlorek metylu lub propan, które mogły spowodować śmiertelne wypadki. Nowoczesne czynniki chłodnicze zostały opracowane tak, aby były bardziej bezpieczne dla środowiska. Chłodzenie w tradycyjnych systemach prądu przemiennego odbywa się za pomocą cyklu sprężania pary, który wykorzystuje wymuszoną cyrkulację i zmianę fazy czynnika chłodniczego między gazem a cieczą. Temperatura doprowadzanego powietrza jest zmniejszona, ale jest również bardziej wilgotna. Systemy swobodnego chłodzenia mogą mieć bardzo wysoką sprawność, a czasami są łączone z sezonowym magazynowaniem energii cieplnej, dzięki czemu chłód zimy można wykorzystać do klimatyzacji letniej.

Idealna temperatura w budynku

Ponieważ ludzie pocą się, aby zapewnić naturalne chłodzenie przez odparowanie potu ze skóry, zmniejszenie wilgotności względnej może sprzyjać wygodzie użytkowników. Urządzenia klimatyzacyjne zmniejszą wilgotność bezwzględną powietrza przetwarzanego przez system. Klimatyzatory wykorzystują wewnętrzny czujnik temperatury cewki, aby utrzymywać parownik w możliwie niskiej temperaturze. Trzeba przyznać, że ludzie w dzisiejszych czasach uwielbiają chłodzić się w budynkach, które posiadają klimatyzację. Gdy na dworze panują wysokie temperatury, ciężko jest funkcjonować. Podczas upałów człowiek o wiele bardziej się męczy oraz nie potrafi się skupić na pracy. Właśnie dlatego w budynkach, których ludzie pracują powinny być odpowiednie systemy klimatyzacyjne, które sprawią, że temperatura w pomieszczeniach będzie przyjemna i zapewni komfort.