Co o środkach myjących do zmywarek wiedzieć powinni wiedzieć użytkownicy

Co o środkach myjących do zmywarek wiedzieć powinni wiedzieć użytkownicy

Mycie naczyń to najmniej lubiane zajęcie domowe. Jest dość trudne, wymaga moczenia rąk, znacznej ostrożności i zręczności. Tradycyjne mycie ręczne potrzebuje znacznej ilości wody, płynu do mycia oraz gąbki czy ściereczki – jest nieekonomiczne i szkodzi środowisku. Nie dziwi więc fakt, że zmywarki stały się standardem w każdej niemal kuchni.

Przyjazne czy szkodliwe – jakie są zmywarki?

tabletki do zmywarki

To, że są przyjazne użytkownikom nie podlega dyskusji – każdy z nas kocha swoją zmywarkę, jak córeczkę. Czy są przyjazne środowisku? To pytanie dotyczy głównie środków do zmywania – tabletki do zmywarek, nabłyszczacze, kapsułki do zmywarek oraz sól są podstawowym wyposażeniem każdego użytkownika zmywarki.
Tabletki i kapsułki do zmywarki mają w swoim składzie znaczną ilość substancji powierzchniowo czynnych, enzymów, fosfonianów i fosforanów, wybielaczy chlorowych lub tlenowych, aromatów, barwników. Jednak mimo szkodliwości tych składników środki myjące do zmywarek środowisku przyrodniczemu wyrządzają mniejsze szkody, niż ogromne ilości wody z płynem do mycia ręcznego. Na pytanie myć w zmywarce czy w misce odpowiadamy zdecydowanie: tylko w zmywarce!

Obok środków typu kapsułki czy tabletki w kuchni przydać się może również sól do zmywarki. Sól pomaga szczególnie tam, gdzie w sieci płynie bardzo twarda, wysoko zmineralizowana, czy mówiąc wprost zakamieniona woda. Sól do zmywarki dodana do mycia zapobiega tworzeniu się na powierzchni naczyń białych osadów mineralnych, szczególnie szpecących szkło.

Tabletki i kapsułki nie tylko do zmywarki

Ogromną moc myjącą i wybielającą kapsułek i tabletek do zmywarek warto wykorzystać w inny sposób. Niewiele osób wie, jakim skarbem są tabletki do zmywarki, gdy nie można sprać starej plamy albo wybielić pożółkłych serwetek lub kołnierzyków od koszuli. Kapsułki lub tabletki rozpuszczone w małej ilości wody skutecznie usuwają zażółcenia, stare zaschnięte plamy oraz inne silne zabrudzenia. Kapsułki do zmywarki można użyć jako środka do odświeżenia i umycia bębna pralki – wystarczy do pustego prania dodać jedną – dwie kapsułki, aby pralka pozbyła się osadów z kamienia, brudu i nieprzyjemnego zapachu.